Jigoshop - en to nl translation catalogue (878 entries)

en:  (backorders allowed)
nl: (nabestellingen toegestaan)

en:  (billing) is a required field.
nl: (facturatie) is een verplicht veld.

en:  (billing) is not a valid email address.
nl: (facturatie) is geen geldig e-mailadres.

en:  (billing) is not a valid number.
nl: (facturatie) is geen geldig nummer.

en:  (billing) is not a valid postcode/ZIP.
nl: (facturatie) is geen geldige postcode.

en:  (ex. tax)
nl:  (ex. btw)

en:  (shipping) is a required field.
nl: (verzending) is een verplicht veld.

en:  (shipping) is not a valid postcode/ZIP.
nl: (verzending) is geen geldige postcode.

en:  <small>(ex. tax) via %s</small>
nl:  <small>(ex. btw) via %s</small>

en:  <small>(ex. tax)</small>
nl:  <small>(ex. btw)</small>

en:  <small>(inc. tax)</small>
nl:  <small>(inc. btw)</small>

en:  ago
nl: geleden

en:  and was completed
nl: en werd voltooid

en:  download Remaining |  downloads Remaining
nl[0]:  resterende downloaden
nl[1]:  resterende downloaden

en:  units of #
nl: stuks van #

en: % Discount
nl: % Korting

en: %s ago
nl: %s geleden

en: %s review for %s | %s reviews for %s
nl[0]: %s beoordeling voor %s
nl[1]: %s beoordelingen voor %s

en: (ex. tax)
nl: (ex. btw)

en: + Add Coupon
nl: + Kortingscode toevoegen

en: + Add Tax Rule
nl: + Voeg BTW regel toe

en: - Emails the customer order details and a payment link.
nl: - stuurt een e-mail naar de klant met de bestelling details en een betaallink.

en: - Reduces stock for each item in the order; useful after manually creating an order or manually marking an order as complete/processing after payment.
nl: - Vermindert voorraad voor elk item in de bestelling, handig na het handmatig maken van een bestelling of handmatig markeren van een bestelling als voltooid/verwerking na betaling.

en: - Restores stock for each item in the order; useful after refunding or canceling the entire order.
nl: - Herstelt voorraad voor elk item in de volgorde, nuttig na terugbetaling of annuleren van de gehele bestelling.

en: - Save/update the order.
nl: - Bewaar/update de bestelling.

en: . Order status: <mark>%s</mark>
nl: . Bestelstatus: <mark>%s</mark>

en: . Their order is as follows:
nl: . Hun bestelling is:

en: 1 Infinite Loop
nl: 1 Oneindige lus

en: <a href="%s" class="button">View Cart &rarr;</a> Product successfully added to your cart.
nl: <a href="%s" class="button">Bekijk winkelwagen &rarr;</a> Het product is succesvol toegevoegd aan uw winkelwagen.

en: <p>Thank you. Your order has been processed successfully.</p>
nl: <p>Dank je wel. Uw bestelling is succesvol verwerkt. </p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
nl: <span class="meta-nav">&larr;</span> Vorige

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
nl: <strong>ERROR</strong>: Registratie mislukt... neem contact op met <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: A list or dropdown of product categories
nl: Een keuzelijst van product categorieën

en: Account password
nl: Account wachtwoord

en: Account username
nl: Account gebruikersnaam

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
nl: Actie mislukt. Vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Attribute
nl: Kenmerk toevoegen

en: Add Configuration
nl: Configuratie toevoegen

en: Add New
nl: Nieuw toevoegen

en: Add New Attribute
nl: Nieuw kenmerk toevoegen

en: Add New Order
nl: Nieuwe bestelling toevoegen

en: Add New Order status
nl: Voeg nieuwe bestelstatus toe

en: Add New Product
nl: Nieuw product toevoegen

en: Add New Product Category
nl: Voeg nieuwe productcategorie toe

en: Add New Product Tag
nl: Voeg nieuw productlabel toe

en: Add Order
nl: Bestelling toevoegen

en: Add Product
nl: Product toevoegen

en: Add Review
nl: Voeg beoordeling toe

en: Add a review
nl: Voeg een beoordeling toe

en: Add a summary for your product &ndash; this is a quick description to encourage users to view the product.
nl: Voeg een samenvatting voor uw product toe - dit is een korte beschrijving om gebruikers aan te moedigen het product te bekijken.

en: Add item
nl: Artikel toevoegen

en: Add pricing/inventory for product variations. All fields are optional; leave blank to use attributes from the main product data. <strong>Note:</strong> Please save your product attributes in the "Product Data" panel first.
nl: Voeg prijsstelling/inventaris voor product variaties toe. Alle velden zijn optioneel, laat leeg om kenmerken van het belangrijkste product gegevens te gebruiken. <strong>Opmerking:</strong> Graag uw product kenmerken eerst op te slaan in het "Product gegevens " paneel.

en: Add to cart
nl: Toevoegen aan winkelwagen

en: Additional Information
nl: Extra informatie

en: Additional Tax classes
nl: Aanvullende belastingtarieven

en: Address
nl: Adres

en: Address 1
nl: Adres 1

en: Address 2
nl: Adres 2

en: Aland Islands
nl: Aland-eilanden

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: All
nl: Alle

en: All  Order statuses
nl: Alle bestelstatussen

en: All Countries
nl: Alle landen

en: All Product Categories
nl: Alle productcategorieën

en: All Product Tags
nl: Alle productlabels

en: All Products
nl: Alle producten

en: All allowed countries
nl: Alle landen toegestaan

en: All states
nl: Alle staten

en: Allow
nl: Toestaan

en: Allow Backorders?
nl: Nabestellingen toestaan?

en: Allow, but notify customer
nl: Toestaan maar informeer de klant

en: Allowed Countries
nl: Toegelaten landen

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases without having to use the sandbox area of a payment gateway which is useful for demonstrating to clients and for testing order emails and the 'success' pages etc.
nl: Aanvaard betalingen via cheque. Waarom zou je geen betalingen per cheque aanvaarden? Je zou dit waarschijnlijk niet doen, maar het geeft je de kans om test-aankopen te doen zonder gebruik te maken van een sandbox of betaling gateway. Dit is handig om aan klanten de bestelling e-mails en 'succes' pagina's, etc. te tonen.

en: Already registered?
nl: Reeds geregistreerd?

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
nl: Er is al een account geregistreerd met die gebruikersnaam. Gelieve een andere te kiezen.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
nl: Er is al een account geregistreerd met dit e-mailadres. Gelieve in te loggen.

en: An order has been created for you on &ldquo;%s&rdquo;. To pay for this order please use the following link: %s
nl: Een bestelling is geplaatst voor u op "% s". Om te betalen voor deze bestelling gebruikt u de volgende link:% s

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Apply Coupon
nl: Pas kortingscode toe

en: Apply to shipping
nl: Toepassen op verzending

en: Are you sure you want to delete this?
nl: Ben je zeker dat je dit wil verwijderen?

en: Are you sure you want to remove this configuration?
nl: Weet je zeker dat je deze configuratie wil verwijderen?

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Attribute Name
nl: Kenmerk naam

en: Attribute taxonomies
nl: Kenmerk taxonomieën

en: Attribute taxonomy names cannot be changed; you may only change an attributes type.
nl: Kenmerk taxonomie namen kunnen niet worden veranderd, je mag alleen het type van het kenmerk veranderen.

en: Attribute type
nl: Kenmerk type

en: Attribute:
nl: Kenmerk:

en: Attributes
nl: Kenmerken

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
nl: Kenmerken laten u extra product gegevens bepalen, zoals grootte of kleur. U kunt deze kenmerken in de winkel zijbalk gebruiken met de "gelaagde nav" widgets. Let op: je kunt kenmerken later niet hernoemen.

en: Australia
nl: Australië

en: Australian Dollars (&#36;)
nl: Australische Dollar &#36;)

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Author:
nl: Auteur:

en: Available downloads
nl: Beschikbare downloads

en: Available on backorder
nl: Beschikbaar op nabestelling

en: Average
nl: Gemiddeld

en: Awaiting cheque payment
nl: In afwachting van betaling via cheque

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: BILLING ADDRESS
nl: FACTUURADRES

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Base Country/Region
nl: Basis Land / Regio

en: Be the first to review
nl: Schrijf als eerste een beoordeling

en: Belgium
nl: België

en: Billing & Shipping
nl: Facturatie & Verzending

en: Billing &amp; Shipping
nl: Facturatie &amp; Verzending

en: Billing Address
nl: Factuuradres

en: Billing Email
nl: Factuur E-mail

en: Billing Email:
nl: Factuur e-mail:

en: Billing Tel:
nl: Factuur tel:

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet eiland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Brazilian Real (&#36;)
nl: Braziliaanse Real (&#36;)

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaan Territorium

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Burundi
nl: Boeroendi

en: CUSTOMER DETAILS
nl: KLANTGEGEVENS

en: Calc totals based on order items, discount amount, and shipping?
nl: Totaal berekenen gebaseerd op artikels, korting en verzending?

en: Calculate Shipping
nl: Bereken verzendkosten

en: Calculate Taxes
nl: BTW berekenen

en: Calculate totals
nl: Bereken totalen

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Canadian Dollars (&#36;)
nl: Canadese Dollar (&#36;)

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cancel order &amp; restore cart
nl: Bestelling annuleren &amp; winkelwagen herstellen

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Cart % Discount
nl: Winkelwagen % korting

en: Cart Discount
nl: Winkelwagen korting

en: Cart Page
nl: Winkelwagen pagina

en: Cart Totals
nl: Winkelwagen totaal

en: Cart totals display...
nl: Winkelwagen totaal weergeven...

en: Cart updated.
nl: Winkelwagen bijgewerkt.

en: Catalog
nl: Catalogus

en: Catalog &amp; Search
nl: Catalogus &amp; Zoeken

en: Catalog Options
nl: Catalogus opties

en: Catalog Prices include tax?
nl: Catalogus prijzen zijn inclusief BTW?

en: Category
nl: Categorie

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Change
nl: Wijzigen

en: Change Password
nl: Verander wachtwoord

en: Change Password Page
nl: Wachtwoord wijzigen pagina

en: Checkout
nl: Kassa

en: Checkout &rarr;
nl: Kassa &rarr;

en: Checkout &rarr; Pay
nl: Kassa &rarr; Betalen

en: Checkout Page
nl: Kassa pagina

en: Cheque Payment
nl: Cheque betaling

en: Chile
nl: Chili

en: Choose a grouped product&hellip;
nl: Kies een gegroepeerd product&hellip;

en: Choose an option&hellip;
nl: Kies een optie&hellip;

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: City
nl: Stad

en: Click here to login
nl: Klik hier om je aan te melden

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocos (Keelingeilanden) Islands

en: Comma separate terms
nl: Scheid termen met een komma

en: Comoros
nl: Comoren

en: Company
nl: Bedrijf

en: Completed
nl: Voltooid

en: Configurable
nl: Configureerbaar

en: Configuration:
nl: Configuratie:

en: Cook Islands
nl: Cook Eilanden

en: Copy billing address to shipping address
nl: Kopieer factuuradres naar afleveradres

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
nl: Kopieer factuurgegevens tot verzendgegevens? Dit verwijdert alle momenteel ingevoerde verzendgegevens.

en: Cost
nl: Kosten

en: Cost excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50.
nl: Kosten exclusief belastingen. Voer een bedrag in, bijvoorbeeld 2,50.

en: Cost per unit e.g. 2.99
nl: Eenheidsprijs bijv. 2.99

en: Cost per unit ex. tax e.g. 2.99
nl: Kosten per eenheid ex. btw bijv. 2.99

en: Country
nl: Land

en: Coupon
nl: Kortingscode

en: Coupon Amount
nl: Bedrag kortingscode

en: Coupon Code
nl: Kortingscode

en: Coupon Codes
nl: Kortingscodes

en: Coupon Type
nl: Type kortingscode

en: Coupon does not exist!
nl: Kortingscode bestaat niet!

en: Coupons
nl: Kortingsbonnen

en: Create an account?
nl: Account aanmaken?

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Currency
nl: Munteenheid

en: Currency Position
nl: Munteenheidpositie

en: Custom product attribute
nl: Aangepast productkenmerk

en: Customer
nl: Klant

en: Customer Billing Address
nl: Klant factuuradres

en: Customer Message
nl: Klant bericht

en: Customer Note:
nl: Klant Opmerking:

en: Customer Shipping Address
nl: Klant afleveradres

en: Customer details
nl: Klantgegevens

en: Customer's notes about the order
nl: Klant opmerkingen over de bestelling

en: Customer:
nl: Klant:

en: Czech Koruna
nl: Tsjechische Kroon

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Danish Krone
nl: Deense Kroon

en: Date
nl: Datum

en: Date format
nl: Datum weergave

en: Date:
nl: Datum:

en: Debug Information
nl: Debug Informatie

en: Decimal separator
nl: Scheidingsteken voor decimalen

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Permanently
nl: Permanent verwijderen

en: Delete this coupon?
nl: Verwijder deze kortingscode?

en: Delete this rule?
nl: Deze regel verwijderen?

en: Demo store
nl: Demo winkel

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Description
nl: Omschrijving

en: Disable Jigoshop frontend.css
nl: Jigoshop frontend.css uitschakelen

en: Discount
nl: Korting

en: Discount code already applied!
nl: Deze kortingscode werd al gebruikt!

en: Discount code applied successfully.
nl: Kortingscode met succes toegepast.

en: Discount:
nl: Korting:

en: Do not allow
nl: Niet toestaan

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Download Limit
nl: Download limiet

en: Downloadable
nl: Downloadbaar

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit Address Page
nl: Adres wijzigen pagina

en: Edit Attribute
nl: Wijzig kenmerk

en: Edit My Address
nl: Wijzig mijn adres

en: Edit Order
nl: Wijzig bestelling

en: Edit Order status
nl: Wijzig bestelstatus

en: Edit Product
nl: Wijzig product

en: Edit Product Category
nl: Wijzig productcategorie

en: Edit Product Tag
nl: Wijzig productlabel

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Email invoice
nl: E-mail factuur

en: Email you used during checkout.
nl: E-mail die u hebt gebruikt bij het afrekenen.

en: Email:
nl: E-mail:

en: Enable Cheque Payment
nl: Betaling via cheque inschakelen

en: Enable Flat Rate
nl: Vast tarief uitschakelen

en: Enable Free Shipping
nl: Activeer gratis verzending

en: Enable PayPal sandbox
nl: Schakel PayPal sandbox in

en: Enable PayPal standard
nl: PayPal standaard inschakelen

en: Enable SKU field
nl: Schakelen Art.nr. veld in

en: Enable Skrill
nl: Schakel Skrill in

en: Enable guest checkout?
nl: Activeer gast afrekeningen?

en: Enable shipping calculator on cart
nl: Verzendkosten calculator inschakelen op winkelwagen

en: Enable this option to show a banner at the top of the page stating its a demo store.
nl: Activeer deze optie om een banner weer te geven aan de bovenkant van de pagina met de vermelding van een demo winkel.

en: Enable weight field
nl: Schakelen gewicht veld in

en: Enter your <a href='http://sharethis.com/account/'>ShareThis publisher ID</a> to show ShareThis on product pages.
nl: Geef uw <a href='http://sharethis.com/account/'> ShareThis uitgevers-id </ a> om ShareThis op productpagina's laten zien.

en: Environment
nl: Omgeving

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Euros (&euro;)
nl: Euro (&euro;)

en: Extend Jigoshop with extra plugins and modules.
nl: Breid Jigoshop uit met extra plugins en modules.

en: Extend Jigoshop with themes.
nl: Breid Jigoshop uit met thema's.

en: Falkland Islands
nl: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl: Faröer Eilanden

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Featured Products
nl: Aanbevolen producten

en: Featured products on your site
nl: Aanbevolen producten op jou site

en: Featured?
nl: Aanbevolen?

en: Fee excluding tax. Enter an amount, e.g. 2.50, or a percentage, e.g. 5%. Leave blank to disable.
nl: Kosten exclusief belastingen. Voer een bedrag in, bijvoorbeeld 2,50, of een percentage, bijvoorbeeld 5%. Laat dit veld leeg om het uit te schakelen.

en: File not found. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
nl: Bestand niet gevonden. <a href="%s">Ga naar de startpagina &rarr;</a>

en: File path
nl: Bestandspad

en: Filter by price
nl: Filter op prijs

en: First Name
nl: Voornaam

en: Flat Rates
nl: Vaste tarieven

en: Flat rates let you define a standard rate per item, or per order.
nl: Vaste tarieven laat u een standaard tarief bepalen per item of per bestelling.

en: Follow us on Twitter.
nl: Volg ons op Twitter.

en: Force SSL on checkout?
nl: Forceer SSL voor de afrekening?

en: Forcing SSL is recommended
nl: SSL forceren is aangeraden

en: Found in your order confirmation email.
nl: Gevonden in uw orderbevestiging e-mail.

en: France
nl: Frankrijk

en: Free
nl: Gratis

en: Free Shipping
nl: Gratis verzending

en: Free!
nl: Gratis!

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

en: From&hellip;
nl: Van&hellip;

en: From:
nl: Van:

en: Gallery
nl: Galerij

en: General
nl: Algemeen

en: General Options
nl: Algemene opties

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Good
nl: Goed

en: Grand Total
nl: Algemeen totaal

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Grouped
nl: Gegroepeerd

en: Grouped products have no specific options &mdash; you can add simple products to this grouped product by editing them and setting their <code>parent product</code> option.
nl: Gegroepeerde producten hebben geen specifieke opties &mdash; u kunt eenvoudig producten toevoegen aan deze gegroepeerde producten door hen te bewerken en het bepalen van hun <code>bovenliggend product</code> optie.

en: Guest
nl: Gast

en: Haiti
nl: Haïti

en: Handling Fee
nl: Verwerkingskosten

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heard Eiland en McDonald -eilanden

en: Hello, <strong>%s</strong>. From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">change your password</a>.
nl: Hallo, <strong>%s</strong>. Op uw account dashboard kunt u uw recente bestellingen bekijken,  uw verzend-en factuur adressen beheren en <a href="%s">je wachtwoord wijzigen</a>.

en: Help extend Jigoshop.
nl: Help Jigoshop uitbreiden.

en: Help from the community or our dedicated support team.
nl: Hulp van de community of ons gespecialiseerde support team.

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
nl: Hongkongse Dollar (&#36;)

en: Hungarian Forint
nl: Hongaarse Forint

en: Hungary
nl: Hongarije

en: I accept the
nl: Ik ga akkoord met de

en: ID/SKU
nl: ID / Art.nr.

en: IMPORTANT: You must <a target='_blank' href='%s'>re-save your permalinks</a> for this change to take effect.
nl: BELANGRIJK: U moet <a target='_blank' href='%s'>uw permalinks opnieuw opslaan</ a> voor deze wijziging door te voeren.

en: IPN payment completed
nl: IPN betaling is voltooid

en: Iceland
nl: Ijsland

en: If prices include tax then tax calculations will work backwards.
nl: Als prijzen inclusief btw zijn werken de BTW-berekeningen omgekeerd.

en: If set to yes, categories will show up as your_base_page/shop_category instead of just shop_category.
nl: Indien JA is ingesteld, zal categorieën verschijnen als your_base_page / shop_category in plaats van alleen shop_category.

en: If you are not calculating shipping then you can ignore all other tax options.
nl: Als u geen verzendkosten berekent kan u alle andere fiscale mogelijkheden negeren.

en: If you are not calculating taxes then you can ignore all other tax options.
nl: Als u geen belastingen berekent kan u alle andere fiscale mogelijkheden negeren.

en: If you are not managing stock, turn it off here to disable it in admin and on the front-end.
nl: Als u kiest de voorraad niet het beheren, schakel het hier uit om deze uit te schakelen in de admin en op de front-end.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
nl: Als je een "Voorwaarden"-pagina gebruikt zal de klant bij het afrekenen gevraagd worden of hij hiermee akkoord gaat.

en: If your checkout page does not ask for shipping details, or if you do not want to send shipping information to PayPal, set this option to no. If you enable this option PayPal may restrict where things can be sent, and will prevent some orders going through for your protection.
nl: Als uw kassa pagina niet vraagt naar de verzending details, of als u niet wilt dat de details naar PayPal verzonden worden, moet u deze optie op nee zetten. Als u deze optie inschakelt kan PayPal beperken naar waar bestellingen kunnen verzonden worden, en wordt voorkomen dat bestellingen verder gaan voor w bescherming.

en: Image:
nl: Afbeelding:

en: In Stock?
nl: In voorraad?

en: In stock
nl: In voorraad

en: Individual use
nl: Afzonderlijk gebruik

en: Individual use only
nl: Enkel afzonderlijk gebruiken

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Invalid coupon.
nl: Ongeldige kortingscode.

en: Invalid email/username.
nl: Ongeldige e-mail/gebruikersnaam.

en: Invalid order.
nl: Ongeldige bestelling.

en: Invalid payment method.
nl: Ongeldige betaalwijze.

en: Invalid shipping method.
nl: Ongeldige verzendwijze.

en: Inventory
nl: Inventaris

en: Inventory Options
nl: Inventaris opties

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Isle of Man
nl: Het eiland Man

en: Israel
nl: Israël

en: Israeli Shekel
nl: Israëlische Shekel

en: Italy
nl: Italië

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
nl: Artikel #%s voorraad toegenomen van %s naar %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
nl: Artikel #%s voorraad verminderd van %s naar %s.

en: Item %s %s not found, skipping.
nl: Artikel %s %s niet gevonden, overslaan.

en: Item Name
nl: Artikel naam

en: Ivory Coast
nl: Ivoorkust

en: Japanese Yen (&yen;)
nl: Japanse Yen (&yen;)

en: Jigoshop Themes
nl: Jigoshop Thema's

en: Jigoshop Version
nl: Jigoshop Versie

en: Jigoshop is bought to you by&hellip;
nl: Jigoshop wordt u aangeboden door&hellip;

en: Jigoshop on Github
nl: Jigoshop op Github

en: Jigoshop on WordPress.org
nl: Jigoshop op WordPress.org

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Latest News
nl: Laatste nieuws

en: Latvia
nl: Letland

en: Layered Nav
nl: Gelaagde Nav

en: Learn more about the Jigoshop plugin
nl: Leer meer over de Jigoshop plugin

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
nl: Laat leeg voor onbeperkt aantal downloads.

en: Leave blank to use product ID
nl: Leeg laten om product ID te gebruiken

en: Leave us a rating!
nl: Laat een beoordeling achter!

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Left
nl: Links

en: Left (with space)
nl: Links (met spatie)

en: Let the customer know the payee and where they should be sending the cheque too and that their order won't be shipping until you receive it.
nl: Laat de klant de begunstigde weten waar hij de cheque naar toe moet sturen en dat de bestelling niet zal verzonden worden voor u het ontvangen hebt.

en: Libya
nl: Libië

en: List 1 per line. This is in addition to the default <em>Standard Rate</em>.
nl: 1 per regel. Dit is in aanvulling op de standaard <em>Standaard Tarief</em>.

en: List product and shipping tax classes here, e.g. Zero Tax, Reduced Rate.
nl: Maak hier een lijst van product en verzend btw tarieven, bijvoorbeeld Geen BTW, gereduceerd tarief.

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Login
nl: Aanmelden

en: Lost Password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Low Stock
nl: Lage voorraad

en: Low stock notification
nl: Lage voorraad melding

en: Low stock threshold
nl: Lage drempel voorraad

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Malaysian Ringgits
nl: Maleisische Ringgits

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Manage stock?
nl: Voorraad beheren?

en: Manual stock reduction complete.
nl: Handmatige voorraad vermindering voltooid.

en: Manual stock restore complete.
nl: Handmatige voorraad herstelling voltooid.

en: Manually reducing stock.
nl: Handmatig verminderen van voorraad.

en: Manually restoring stock.
nl: Handmatig herstellen van voorraad.

en: Marshall Islands
nl: Marshall Eilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Method Title
nl: Wijze titel

en: Method available for
nl: Beschikbare methode voor

en: Mexican Peso (&#36;)
nl: Mexicaanse Peso (&#36;)

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Minimum Order Amount
nl: Minimum bestelbedrag

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Monthly Sales
nl: Maandelijkse verkoopcijfers

en: Morocco
nl: Marokko

en: Move to Trash
nl: Verplaats naar prullenmand

en: Multiselect
nl: Kies meerdere

en: My Account
nl: Mijn account

en: My Account Page
nl: Mijn account pagina

en: My Addresses
nl: Mijn adressen

en: Name
nl: Naam

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New
nl: Nieuw

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New Order
nl: Nieuwe bestelling

en: New Order status Name
nl: Nieuwe bestelstatus naam

en: New Product
nl: Nieuw product

en: New Product Category Name
nl: Nieuwe productcategorie naam

en: New Product Tag Name
nl: Nieuw product labelnaam

en: New Products
nl: Nieuwe producten

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: New Zealand Dollar (&#36;)
nl: Nieuw-Zeelandse Dollar (&#36;)

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
nl: Volgende <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: No
nl: Nee

en: No Orders found
nl: Geen bestellingen gevonden

en: No Orders found in trash
nl: Geen bestellingen gevonden in de prullenmand

en: No Products found
nl: Geen producten gevonden

en: No Products found in trash
nl: Geen producten gevonden in de prullenmand

en: No attributes currently exist.
nl: Momenteel bestaan er geen kenmerken.

en: No items found.
nl: Geen items gevonden.

en: No products are low in stock.
nl: Alle producten hebben voldoende voorraad.

en: No products are out of stock.
nl: Alle producten zijn in voorraad.

en: No products found which match your selection.
nl: Geen producten gevonden die voldoen aan uw selectie.

en: No products in the cart.
nl: Geen producten in winkelwagen.

en: None
nl: Geen

en: Norfolk Island
nl: Norfolkeiland

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Norwegian Krone
nl: Noorse Kroon

en: Not that bad
nl: Niet zo slecht

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
nl: Opmerkingen over uw bestelling, bijvoorbeeld Speciale opmerkingen voor levering.

en: Notes/Comments
nl: Notities / Opmerkingen

en: Number of decimals
nl: Aantal decimalen

en: Number of products to show:
nl: Aantal producten om te tonen:

en: ORDER #:
nl: BESTELLING#:

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: On-Hold
nl: In wacht

en: Only set this to no if you are exclusively selling non-taxable items.
nl: Zet dit alleen op Nee als u uitsluitend niet-belastbare artikels verkoopt.

en: Only set this to no if you are not shipping items, or items have shipping costs included.
nl: Zet dit alleen op Nee als u geen artikels verzend, of artikels verzendingskosten hebben inbegrepen.

en: Only ship to billing address?
nl: Alleen verzenden naar factuuradres?

en: Order
nl: Bestelling

en: Order #%s
nl: Bestelling #%s

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
nl: Bestelling #%s die werd gemaakt %s heeft de status &ldquo;%s&rdquo;

en: Order <mark>#%s</mark> made on <mark>%s</mark>
nl: Bestelling <mark>#%s</mark> gemaakt op <mark>%s</mark>

en: Order Actions
nl: Bestel acties

en: Order Complete
nl: Bestelling is voltooid

en: Order Cost
nl: Bestelkosten

en: Order Data
nl: Bestel gegevens

en: Order Details
nl: Details van de bestelling

en: Order ID
nl: Bestelling ID

en: Order Items <small>&ndash; Note: if you edit quantities or remove items from the order you will need to manually change the item's stock levels.</small>
nl: Bestelling items <small> &ndash; Let op: Als je hoeveelheden bewerkt of items verwijderd uit de bestelling, moet u handmatig de voorraad van het item wijzigen. </ small>

en: Order Notes
nl: Bestelling opmerkingen

en: Order Received
nl: Bestelling ontvangen

en: Order cancelled by customer.
nl: Bestelling geannuleerd door de klant.

en: Order draft updated.
nl: Bestelling ontwerp bijgewerkt.

en: Order item stock reduced successfully.
nl: Bestelling artikel voorraad met succes verminderd.

en: Order published.
nl: Bestelling gepubliceerd.

en: Order shipping tax:
nl: Bestelling verzendkosten btw:

en: Order status
nl: Bestelstatus

en: Order status changed from %s to %s.
nl: Bestelstatus gewijzigd van %s naar %s.

en: Order status:
nl: Bestelstatus:

en: Order statuses
nl: Bestelstatussen

en: Order submitted.
nl: Bestelling ingediend.

en: Order updated.
nl: Bestelling bijgewerkt.

en: Order:
nl: Bestelling:

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Out of Stock/Backorders
nl: Niet op voorraad / Nabestellingen

en: Out of stock
nl: Niet in voorraad

en: Out of stock threshold
nl: Buiten voorraad drempel

en: Out-of-stock notification
nl: Buiten voorraad melding

en: PHP Version
nl: PHP Versie

en: Page
nl: Pagina

en: Pages
nl: Pagina's

en: Palestinian Territory
nl: Palestijns grondgebied

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Parent Order status
nl: Bovenliggende bestelstatus

en: Parent Order status:
nl: Bovenliggende bestelstatus:

en: Parent Orders
nl: Bovenliggende bestellingen

en: Parent Product
nl: Bovenliggend product

en: Parent Product Category
nl: Bovenliggende productcategorie

en: Parent Product Category:
nl: Bovenliggende productcategorie:

en: Parent Product Tag
nl: Bovenliggend productlabel

en: Parent Product Tag:
nl: Bovenliggend productlabel:

en: Parent post
nl: Bovenliggend bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password is required.
nl: Wachtwoord is vereist.

en: Passwords do not match.
nl: Wachtwoorden komen niet overeen.

en: Pay
nl: Betaal

en: Pay Page
nl: Betaal pagina

en: Pay for Order
nl: Betaal voor bestelling

en: Pay for order
nl: Betaal voor bestelling

en: Pay via PayPal
nl: Betaal via PayPal

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account
nl: Betalen via PayPal, u kunt betalen met uw creditcard als u niet beschikt over een PayPal-rekening

en: PayPal email address
nl: PayPal e-mailadres

en: PayPal standard
nl: PayPal standaard

en: PayPal standard works by sending the user to <a href="https://www.paypal.com/uk/mrb/pal=JFC9L8JJUZZK2">PayPal</a> to enter their payment information.
nl: PayPal werkt standaard door het sturen van de gebruiker naar <a href="https://www.paypal.com/uk/mrb/pal=JFC9L8JJUZZK2"> PayPal </ a> om de betaling informatie in te voeren.

en: Payment %s via IPN.
nl: Betaling %s via IPN.

en: Payment Gateways
nl: Betalingsnetwerken

en: Payment method...
nl: Betaalmethode...

en: Payment method:
nl: Betaalmethode:

en: Payment:
nl: Betaling:

en: Pending
nl: Lopend

en: Per Item
nl: Per item

en: Per Order
nl: Per bestelling

en: Philippine Pesos
nl: Filippijnse Peso's

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Place order
nl: Plaats bestelling

en: Please choose a product&hellip;
nl: Gelieve een product te kiezen&hellip;

en: Please choose a quantity&hellip;
nl: Gelieve een aantal te kiezen&hellip;

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
nl: Vul een geldige postcode in.

en: Please enter an account password.
nl: Gelieve een wachtwoord op te geven voor het account.

en: Please enter an account username.
nl: Gelieve een gebruikersnaam op te geven voor het account.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment!
nl: Vul uw PayPal e-mailadres in, dit is nodig om de betaling te ontvangen!

en: Please enter your password.
nl: Vul je wachtwoord in.

en: Please enter your skrill Customer ID; this is needed in order to take payment!
nl: Vul uw skrill klant-ID in, dit is nodig om de betaling te ontvangen!

en: Please enter your skrill email address; this is needed in order to take payment!
nl: Vul je skrill e-mailadres in, dit is nodig om de betaling te ontvangen!

en: Please enter your skrill secretword; this is needed in order to take payment!
nl: Geef uw skrill wachtwoord, dit is nodig om de betaling te ontvangen!

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
nl: Vul uw gegevens hierboven in om beschikbare betaalmethoden te zien.

en: Please fill in your details above to see available shipping methods.
nl: Vul uw gegevens hierboven in om beschikbare verzendmethoden te zien.

en: Please rate the product.
nl: Gelieve het product te beoordelen.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
nl: Stuur dan uw cheque naar Winkel Naam, Winkel Straat, Winkel Stad, Winkel Provincie / Land, Winkel Postcode.

en: Poland
nl: Polen

en: Polish Zloty
nl: Poolse Zloty

en: Postcode/Zip
nl: Postcode / Zip

en: Posts tagged &ldquo;
nl: Berichten met label &ldquo;

en: Pounds Sterling (&pound;)
nl: Britse Pond (&pound;)

en: Prepend shop categories/tags with base page?
nl: Wilt u categorieën/labels voorafgaan met de basispagina?

en: Previously Uploaded
nl: Eerder geüpload

en: Price
nl: Prijs

en: Price (e.g. 5.99, -2.99)
nl: Prijs (bijv. 5,99, -2,99)

en: Price Filter
nl: Prijs filter

en: Price variation:
nl: Prijsvariatie:

en: Price:
nl: Prijs:

en: Price:
nl: Prijs:

en: Pricing
nl: Prijsstelling

en: Pricing Options
nl: Prijsstelling opties

en: Proceed to Checkout &rarr;
nl: Ga naar de kassa &rarr;

en: Processing
nl: Verwerking

en: Product Backorder
nl: Productnabestelling

en: Product Categories
nl: Productcategorieën

en: Product Category
nl: Productcategorie

en: Product Data
nl: Productgegevens

en: Product Description
nl: Productomschrijving

en: Product Discount
nl: Product korting

en: Product Name
nl: Productnaam

en: Product SKU must be unique.
nl: Product Art. nr. moet uniek zijn.

en: Product Search
nl: Product zoeken

en: Product Tag
nl: Productlabel

en: Product Tags
nl: Productlabels

en: Product Type
nl: Producttype

en: Product Type Options
nl: Producttype opties

en: Product low in stock
nl: Weinig voorraad van dit product

en: Product out of stock
nl: Product niet in voorraad

en: Products
nl: Producten

en: Products Base Page
nl: Producten basispagina

en: Products tagged &ldquo;
nl: Producten gelabeld &ldquo;

en: Qatar
nl: Katar

en: Qty
nl: Aantal

en: Quantity
nl: Aantal

en: Quantity e.g. 2
nl: Hoeveelheid bijv. 2

en: Rate
nl: Tarief

en: Rate...
nl: Beoordeel...

en: Rated %s out of 5
nl: Beoordeeld %s op 5

en: Rating
nl: Beoordeling

en: Rating by
nl: Beoordeling door

en: Re-enter new password
nl: Voer het nieuwe wachtwoord opnieuw in

en: Recent Orders
nl: Recente bestellingen

en: Recent Product Reviews
nl: Recente productbeoordelingen

en: Reduce stock
nl: Verminder voorraad

en: Regular Price
nl: Normale prijs

en: Related Products
nl: Verwante producten

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove this item? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, will need to manually restore the item's stock.
nl: Dit product verwijderen? Als u eerder de voorraad van dit artikel verlaagde, of deze opdracht werd ingediend door een klant, moet handmatig de voorraad van het artikel herstellen.

en: Required
nl: Verplicht

en: Restore stock
nl: Herstel voorraad

en: Return to homepage &rarr;
nl: Ga terug startpagina &rarr;

en: Reviews
nl: Beoordelingen

en: Right
nl: Rechts

en: Right (with space)
nl: Rechts (met spatie)

en: Right Now
nl: Op dit moment

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russia
nl: Rusland

en: SHIPPING ADDRESS
nl: AFLEVERADRES

en: SKU
nl: Art. nr.

en: SKU:
nl: Art. nr.:

en: Saint Barthélemy
nl: Saint Barthelemy

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Martin (French part)
nl: Saint Martin (Frans deel)

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sale Price
nl: Kortingsprijs

en: Sale Price Dates
nl: Kortingsprijs periode

en: Sale price:
nl: Verkoopprijs:

en: Sale!
nl: Koop!

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tome en Principe

en: Saudi Arabia
nl: Saudi-Arabië

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Address
nl: Adres opslaan

en: Save Attribute
nl: Bewaar kenmerk

en: Save Order
nl: Bewaar bestelling

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save time in the future and check the status of your order by creating an account.
nl: Bespaar tijd in de toekomst en controleer de status van uw bestelling door het creëren van een account.

en: Search
nl: Zoeken

en: Search
nl: Zoek

en: Search Order statuses
nl: Zoek bestelstatussen

en: Search Orders
nl: Zoek bestellingen

en: Search Product Categories
nl: Zoek productcategorieën

en: Search Product Tags
nl: Zoek productlabels

en: Search Products
nl: Zoek producten

en: Search Results:
nl: Zoekresultaten:

en: Search box for products only.
nl: Zoekvak enkel voor producten.

en: Search for products
nl: Zoek naar producten

en: Search for:
nl: Zoeken naar:

en: Search results for &ldquo;
nl: Zoekresultaten voor &ldquo;

en: Select
nl: Kiezen

en: Select Category
nl: Kies een categorie

en: Select a country&hellip;
nl: Selecteer een land&hellip;

en: Select a state&hellip;
nl: Selecteer een staat&hellip;

en: Send shipping details to PayPal
nl: Stuur verzending details naar PayPal

en: Serbia
nl: Servië

en: Set the minimum threshold for this below.
nl: Stel de minimum drempel hiervoor hieronder in.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: ShareThis Publisher ID
nl: ShareThis Uitgever ID

en: ShareThis is a small social sharing widget for posting links on popular sites such as Twitter and Facebook.
nl: ShareThis is een klein social sharing widget voor het posten van links op populaire sites zoals Twitter en Facebook.

en: Ship to
nl: Verzend naar

en: Ship to same address?
nl: Verzenden naar hetzelfde adres?

en: Shipping
nl: Verzending

en: Shipping &amp; Handling:
nl: Verzending &amp; Verwerking:

en: Shipping Address
nl: Afleveradres

en: Shipping Options
nl: Verzendopties

en: Shipping cost
nl: Verzenkosten

en: Shipping costs updated.
nl: Verzendkosten bijgewerkt.

en: Shipping method...
nl: Verzendmethode...

en: Shipping only
nl: Verzending alleen

en: Shipping:
nl: Verzendkosten:

en: Shop
nl: Winkel

en: Shop Content
nl: Winkelinhoud

en: Shop page configuration
nl: Winkelpagina configuratie

en: Shopping Cart
nl: Winkelwagen

en: Shopping Cart for the sidebar.
nl: Winkelwagen voor de zijbalk.

en: Should the subtotal be shown including or excluding tax on the frontend?
nl: Moet het subtotaal worden getoond inclusief of exclusief de belasting op de frontend?

en: Show as dropdown
nl: Toon als keuzelijst

en: Show hidden product variations
nl: Toon verborgen product variaties

en: Show hierarchy
nl: Toon hiërarchie

en: Show post counts
nl: Toon berichten aantal

en: Show your support &amp; Help promote Jigoshop!
nl: Toon uw steun &amp; Help Jigoshop te promoten!

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
nl: Toont een aangepast kenmerk in een widget waarmee je de lijst van de getoonde producten in categorieën kan beperken.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products in categories.
nl: Toont een prijs filter slider in een widget waarmee je de lijst van de getoonde producten in categorieën beperken.

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
nl: Omdat uw browser geen JavaScript ondersteunt, of het is uitgeschakeld, klik dan op de <em> Update totaal </ em> knop voordat u uw bestelling plaatst. U kan meer aangerekend worden dan bovenstaand bedrag wanneer u dit niet doet.

en: Singapore Dollar (&#36;)
nl: Singaporese Dollar (&#36;)

en: Skrill Customer ID
nl: Skrill klant-ID

en: Skrill Secret Word
nl: Skrill wachtwoord

en: Skrill exception
nl: Skrill uitzondering

en: Skrill merchant e-mail
nl: Skrill handelaar e-mail

en: Skrill payment cancelled
nl: Skrill betaling geannuleerd

en: Skrill payment completed
nl: Skrill betaling voltooid

en: Skrill payment failed (%s)
nl: Skrill betaling is mislukt (%s)

en: Skrill works by using an iFrame to submit payment information securely to Moneybookers.
nl: Skrill werkt met behulp van een iFrame om de betaling informatie veilig te verzenden naar Moneybookers.

en: Slovakia
nl: Slovakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare betaalmethoden voor uw locatie. Neem contact met ons op als u hulp nodig hebt of alternatieve afspraken wilt maken.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare betaalmethoden voor uw staat aanwezig zijn. Neem contact met ons op als u hulp nodig hebt of alternatieve afspraken wilt maken.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare verzendmethoden voor uw staat aanwezig zijn. Neem contact met ons op als u hulp nodig hebt of alternatieve afspraken wilt maken.

en: Sorry, it seems that there are no available shipping methods to your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
nl: Sorry, het lijkt erop dat er geen beschikbare verzendmethoden zijn op uw locatie. Neem contact met ons op als u hulp nodig hebt of alternatieve afspraken wilt maken.

en: Sorry, we could not find that order id in our database. <a href="
nl: Sorry, we konden je Bestelling ID niet vinden in onze databank. <a href="

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
nl: Sorry, hebben we niet genoeg "%s" in voorraad om uw bestelling af te handelen. Bewerk uw winkelwagen en probeer het opnieuw. Onze excuses voor het ongemak.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file. <a href="%s">Go to homepage &rarr;</a>
nl: Helaas, je hebt je download limiet voor dit bestand bereikt. <a href="%s">Ga naar de startpagina &rarr;</a>

en: Sorry, your session has expired.
nl: Helaas, je sessie is vervallen.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s">Return to homepage &rarr;</a>
nl: Sorry, je sessie is vervallen. <a href="%s">Ga terug naar de startpagina &rarr;</a>

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: Spain
nl: Spanje

en: Specific Countries
nl: Specifieke landen

en: Standard
nl: Standaard

en: Standard Rate
nl: Standaardtarief

en: State/County
nl: Staat/Regio

en: Stock Qty
nl: Voorraad aantal

en: Stock Qty:
nl: Voorraad aantal:

en: Stock Report
nl: Voorraad overzicht

en: Stuck? Read the plugin's documentation.
nl: Zit je vast? Lees documentatie van de plugin.

en: Submit Review
nl: Beoordeling verzenden

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Subtotal:
nl: Subtotaal:

en: Sudan
nl: Soedan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Svalbard en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Swedish Krona
nl: Zweedse Kroon

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse Frank

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syria
nl: Syrië

en: System Info
nl: Systeeminfo

en: System Information
nl: Systeeminformatie

en: Tags
nl: Labels

en: Taiwan New Dollars
nl: Taiwanese nieuwe Dollars

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Take a tour of the plugin
nl: Neem een rondleiding van de plugin

en: Tax
nl: Btw

en: Tax Class
nl: BTW klasse

en: Tax Options
nl: BTW opties

en: Tax Rate
nl: Belastingpercentage

en: Tax Rate e.g. 20.0000
nl: Belastingtarief bijv. 20,0000

en: Tax Status
nl: Belastingstatus

en: Tax rates
nl: Belastingpercentages

en: Tax:
nl: BTW:

en: Taxable
nl: Belastbaar

en: Telephone:
nl: Telefoon:

en: Terms
nl: Voorwaarden

en: Terms page ID
nl: Voorwaarden pagina ID

en: Text
nl: Tekst

en: Thai Baht
nl: Thaise Baht

en: Thank you
nl: Bedankt

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with PayPal.
nl: Hartelijk dank voor uw bestelling, klik op de onderstaande knop om te betalen met PayPal.

en: Thank you for your order, please complete the secure (SSL) form below to pay with Skrill.
nl: Hartelijk dank voor uw bestelling, vul het beveiligde (SSL) formulier hieronder in om te betalen met Skrill.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to PayPal to make payment.
nl: Hartelijk dank voor uw bestelling. U wordt nu naar PayPal gebracht.

en: Thank you, we are now processing your order. Your order's details are below:
nl: Dank u, we verwerken nu je bestelling. De gegevens van je bestelling staan hieronder:

en: Thanks Page
nl: Bedank pagina

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
nl: De volgende adressen worden standaard op de kassa pagina gebruikt.

en: The most recent products on your site
nl: Meest recente producten op jou site

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
nl: Het totaal van de bestelling is bijgewerkt. Bevestig uw bestelling door op de knop Plaats bestelling  aan de onderkant van de pagina te klikken.

en: There are no product reviews yet.
nl: Er zijn nog geen producten beoordeeld.

en: There are no reviews yet, would you like to <a href="#review_form" class="inline show_review_form">submit yours</a>?
nl: Er zijn nog geen beoordelingen, wilt u <a href="#review_form" class="inline show_review_form"> die van jou indienen</ a>?

en: These are countries that you are willing to ship to.
nl: Dit zijn de landen waarnaar u wil verzenden.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
nl: Dit regelt de beschrijving die de gebruiker ziet bij het afrekenen.

en: This controls the position of the currency symbol.
nl: Dit regelt de positie van het symbool van de munteenheid.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
nl: Dit regelt de titel die de gebruiker ziet bij het afrekenen.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog, and which currency PayPal, and other gateways, will take payments in. See the list of supported <a target='_new' href='%s'>PayPal currencies</a>.
nl: Dit bepaalt met welke munteenheid prijzen worden vermeld in de catalogus, en welke munteenheid PayPal en andere netwerken, betalingen zullen ontvangen. Zie de lijst met ondersteunde <a target='_new' href='%s'>PayPal munteenheden</a>.

en: This controls what unit you will define weights in.
nl: Dit bepaalt welke eenheid je zult gebruiken om gewichten te bepalen.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
nl: Dit is een demo voor testdoeleinden &mdash; bestellingen worden niet vervuld.

en: This is the base country for your business. Tax rates will be based on this country.
nl: Dit is de thuisbasis voor uw bedrijf. Belastingtarieven zullen gebaseerd worden op dit land.

en: This is where store orders are stored.
nl: Hier worden bestellingen opgeslagen.

en: This is where you can add new products to your store.
nl: Hier kan je nieuwe producten aan je winkel toevoegen.

en: This sets the base page of your shop. You should not change this value once you have launched your site otherwise you risk breaking urls of other sites pointing to yours, etc.
nl: Dit stelt de basispagina van uw winkel in. Je mag deze waarde niet wijzigen eenmaal begonnen bent met je site anders riskeert u gebroken url's van andere sites die naar jou verwijzen, etc.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
nl: Hiermee stelt u het scheidingsteken voor decimalen van de weergegeven prijzen in.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
nl: Dit bepaalt het aantal decimalen getoond in de weergegeven prijzen.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
nl: Hiermee stelt u het scheidingsteken voor duizendtallen van de weergegeven prijzen in.

en: Thousand separator
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: Thumb
nl: Afbeelding

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Title
nl: Titel

en: Title:
nl: Titel:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press return. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
nl: Om uw bestelling te volgen kunt u hieronder uw Bestelling ID in het vak invullen en keer terug. Dit werd aan u gegeven op uw ontvangstbewijs en in de bevestigingsmail die u heeft ontvangen.

en: To&hellip;
nl: Naar&hellip;

en: Total
nl: Totaal

en: Total:
nl: Totaal:

en: Total:
nl: Totaal:

en: Totals
nl: Totalen

en: Tour
nl: Rondleiding

en: Track your order
nl: Volg je bestelling

en: Track"
nl: Volg"

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks-en Caicoseilanden

en: Turning off the SKU field will give products an SKU of their post id.
nl: Het uitschakelen van het Art.nr. veld geeft producten een Art.nr. van hun post id.

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: US Dollars (&#36;)
nl: Amerikaanse Dollar (&#36;)

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Unit Price
nl: Eenheidsprijs

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Amerikaanse kleinere afgelegen eilanden

en: Update Order status
nl: Update bestelstatus

en: Update Product Category
nl: Update productcategorie

en: Update Product Tag
nl: Update productlabel

en: Update Shopping Cart
nl: Update winkelwagen

en: Update Totals
nl: Update totaal

en: Update totals
nl: Update totaal

en: Upload
nl: Uploaden

en: Useful Links
nl: Handige links

en: Useful if you want to disable Jigoshop styles and theme it yourself via your theme.
nl: Handig als je Jigoshop stijlen wil uitschakelen en zelf stijlen via je thema.

en: User:
nl: Gebruiker:

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username is required.
nl: Gebruikersnaam is vereist.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping. Leave blank to disable.
nl: Gebruikers moeten dit bedrag besteden om gratis verzending te krijgen. Laat dit veld leeg om het uit te schakelen.

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Value
nl: Waarde

en: Variation?
nl: Variatie?

en: Vatican
nl: Vaticaanstad

en: Versions
nl: Versies

en: Very Poor
nl: Zeer slecht

en: View
nl: Bekijk

en: View Cart &rarr;
nl: Bekijk winkelwagen &rarr;

en: View File
nl: Bestand bekijken

en: View Order
nl: Bekijk bestelling

en: View Order Page
nl: Bestelling bekijken pagina

en: View Product
nl: Bekijk product

en: Virtual
nl: Virtueel

en: Virtual products have no specific options.
nl: Virtuele producten hebben geen specifieke opties.

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Visible?
nl: Zichtbaar?

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Weight
nl: Gewicht

en: Weight (e.g. 10, -5)
nl: Gewicht (bv. 10, -5)

en: Weight Unit
nl: Gewichtseenheid

en: Weight variation
nl: Gewichtsvariatie

en: Western Sahara
nl: West-Sahara

en: Without guest checkout, all users will require an account in order to checkout.
nl: Zonder gast afrekeningen, zullen alle gebruikers een account moeten hebben om af te rekenen.

en: WordPress Memory Limit
nl: WordPress Geheugen Limiet

en: WordPress Version
nl: WordPress Versie

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yes
nl: Ja

en: You are using
nl: Je gebruikt

en: You can manage stock on a per-item basis if you leave this option on.
nl: U kunt voorraad beheren op een per-artikel basis als u deze optie aangeschakeld laat.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl: Je hebt niet voldoende rechten om deze pagina te bekijken.

en: You have not set up a billing address yet.
nl: Je hebt nog geen factuuradres ingesteld.

en: You have not set up a shipping address yet.
nl: Je hebt nog geen afleveradres ingesteld.

en: You have received an order from
nl: Je hebt een bestelling ontvangen van

en: You have taken too long. Please go back and refresh the page.
nl: U heeft er te lang over gedaan. Gelieve terug te gaan en de pagina te vernieuwen.

en: You have taken too long. Please go back and retry.
nl: U heeft er te lang over gedaan. Ga terug en probeer het opnieuw.

en: You have taken too long. Please refresh the page and retry.
nl: Je deed er te lang over. Vernieuw de pagina en probeer het opnieuw.

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
nl: U moet akkoord gaan met onze Algemene Voorwaarden.

en: Your cart is empty.
nl: Je winkelwagen is leeg.

en: Your comment is awaiting approval
nl: Je opmerking wacht op goedkeuring

en: Your most used product tags in cloud format
nl: Uw meest gebruikte productlabels in cloud-formaat

en: Your order
nl: Je bestelling

en: Your order has already been paid for. Please contact us if you need assistance.
nl: Uw bestelling is al betaald. Neem contact met ons op als u hulp nodig heeft.

en: Your order is complete. Your order's details are below:
nl: Je bestelling is voltooid. De gegevens van je bestelling staan hieronder:

en: Your order is no longer pending and could not be cancelled. Please contact us if you need assistance.
nl: Je bestelling is niet langer in behandeling en kon niet worden geannuleerd. Gelieve ons te contacteren als u hulp nodig heeft.

en: Your order was cancelled.
nl: Uw bestelling is geannuleerd.

en: Your page should contain [jigoshop_cart]
nl: Uw pagina moet [jigoshop_cart] bevatten

en: Your page should contain [jigoshop_change_password] and usually have "My Account" as the parent.
nl: Uw pagina moet [jigoshop_change_password] bevatten en meestal "Mijn account" als moederpagina hebben.

en: Your page should contain [jigoshop_checkout]
nl: Uw pagina moet [jigoshop_checkput] bevatten

en: Your page should contain [jigoshop_edit_address] and usually have "My Account" as the parent.
nl: Uw pagina moet [jigoshop_edit_address] bevatten en meestal "Mijn account" als moederpagina hebben.

en: Your page should contain [jigoshop_my_account]
nl: Uw pagina moet [jigoshop_my_account] bevatten

en: Your page should contain [jigoshop_pay] and usually have "Checkout" as the parent.
nl: Uw pagina moet [jigoshop_pay] bevatten en meestal "Kassa" als moederpagina hebben.

en: Your page should contain [jigoshop_thankyou] and usually have "Checkout" as the parent.
nl: Uw pagina moet [jigoshop_thankyou] bevatten en meestal "Kassa" als moederpagina hebben.

en: Your page should contain [jigoshop_view_order] and usually have "My Account" as the parent.
nl: Uw pagina moet [jigoshop_view_order] bevatten en meestal "Mijn account" als moederpagina hebben.

en: Your server does not support fsockopen.
nl: Uw server ondersteunt geen fsockopen.

en: Your server supports fsockopen.
nl: Je server ondersteunt fsockopen.

en: Your settings have been saved.
nl: Je instellingen zijn opgeslagen.

en: [%s] New Customer Order (# %s)
nl: [%s] Nieuwe klant bestelling (# %s)

en: available
nl: beschikbaar

en: estimated for %s
nl: geschat voor %s

en: have been backordered.
nl: is nabesteld.

en: is low in stock.
nl: is laag in voorraad.

en: is out of stock.
nl: is niet in voorraad.

[ctx: noun]
en: Your Review
nl: Uw beoordeling

en: on
nl: op

[ctx: ordering]
en: Order
nl: Bestelling

en: out of 5
nl: van 5

[ctx: page_slug]
en: cart
nl: winkelwagen

[ctx: page_slug]
en: change-password
nl: verander wachtwoord

[ctx: page_slug]
en: checkout
nl: kassa

[ctx: page_slug]
en: edit-address
nl: wijzig adres

[ctx: page_slug]
en: my-account
nl: mijn account

[ctx: page_slug]
en: order-tracking
nl: bestelling volgen

[ctx: page_slug]
en: pay
nl: betalen

[ctx: page_slug]
en: shop
nl: winkel

[ctx: page_slug]
en: thanks
nl: bedankt

[ctx: page_slug]
en: view-order
nl: bekijk bestelling

en: path to file on your server
nl: pad naar het bestand op uw server

en: price excluding tax
nl: prijzen, exclusief btw

en: price including tax
nl: prijzen, inclusief btw

[ctx: slug]
en: product-category
nl: productcategorie

[ctx: slug]
en: product-tag
nl: productlabel

en: state
nl: Staat

en: terms &amp; conditions
nl: Algemene voorwaarden

en: the
nl: de

en: to
nl: naar

en: to the
nl: naar de

en: you@yourdomain.com
nl: jij@joudomein.com
